Motto:

"Przeszłość jest sentymentalną podróżą, która w cudowny sposób może towarzyszyć teraźniejszości"
- Beata-

niedziela, 15 stycznia 2017

Antoni Bednarczyk - półrolnik ze Smolna

Dzień dobry! Dość lenistwa, czas chwycić za pióro. W lutym 2014 roku rozpisywałem się z pasją o Krzysztofie Bednarzu z Radomicka, wskazując go jako prawdopodobnego protoplastę Bednarczyków. Kliknij tutaj a przypomnisz sobie kim był Krzysztof Bednarz. Od tamtego czasu minęło prawie 3 lata, czas więc zweryfikować ten pogląd. W ostatnich dniach przeglądałem, jak zawsze z uwagą, akta Urzędu Stanu Cywilnego parafii radomickiej z lat 1808-1829. Cóż to za fascynująca lektura! Utwierdziłem się w przekonaniu, że na przełomie XVIII/XIX wieku w bezpośrednim sąsiedztwie Radomicka i ostatecznie w samym Radomicku mieszkała tylko jedna rodzina Bednarczyków. W przejrzanych aktach urodzin/łac. baptisatorum/, ślubów /łac. copulatorum/ i zgonów /łac. mortuorum/ prowadzonych przez okres 25 lat występuje tylko jedna osoba nosząca nazwisko Bednarczyk. To Antoni mieszkający w osadzie leśnej Smolno, leżącej na zachód od Radomicka.  Nie napotkałem innej osoby o tym nazwisku, co może sugerować, że Antoni był przybyszem z innej części Polski lub był pierwszym, który przybrał nazwisko "Bednarczyk". Kim był Antoni Bednarczyk? Jeśli wierzyć dostępnym dokumentom urodził się w 1780 roku. Być może przyszedł na świat właśnie w Smolnie, które istniało już jako folwark przed 1795 rokiem. Jest nawet wysoce prawdopodobne, że przodkowie Antoniego jako pierwsi osiedlili się w tej głuszy na skraju lasu. Sądzę tak ponieważ Antoni wraz z rodziną mieszkał w domu pod numerem pierwszym. W 1754 roku dokonano inwentaryzacji dóbr radomickich przy okazji nabycia ich przez Krystynę Mielżyńską. Z inwentarza wynika, że w tym czasie w Smolnie mieszka 4 gospodarzy. Są to: rataj, owczarz, Hans chałupnik, oraz mój imiennik Paweł :). Kto wie,może któryś z nich był ojcem Antoniego? 

Fragment inwentarza dóbr radomickich z 1795 r.
Tyle o samym Smolnie. Antoni był półrolnikiem. Nazwą tą określa się chłopów, którzy uprawiali pół włóki ziemi. Włóka to dawna miara powierzchni ziemi. Dawna włóka równała się ok. 18 hektarom ziemi. Wynika z tego, że Antoni dysponował gospodarstwem o powierzchni ok 9 ha. Z pewnością dysponował jakimś inwentarzem zwierzęcym /owce, woły, krowy/ Mógł zatrudniać kilku parobków, może dziewkę lub chłopca do prostych prac domowych i w polu.  Około 1805 roku Antoni Bednarczyk poślubił Reginę z Kasprowiaków. Na temat swojej pierwszej Babci niestety jeszcze nic nie wiem. Małżeństwo to było niezwykle płodne. W latach 1807-1826 w rodzinie Bednarczyków urodziło się dziewięcioro dzieci: Marcin ur.1807 r, Kazimierz ur. 1809 r., Walenty ur.1812 r., Stanisław ur.1813 r., Józef ur. 1815 r., Łucja ur. 1818 r., Wiktoria ur. 1820 r., Jakub ur. 1823., Adalbert ur. 1826 r.

Rodzina Antoniego Bednarczyka ze Smolna
Z nieznanego mi powodu ok. 1818 roku Antoni wraz z rodziną osiadł na stałe w Radomicku. Pierwszym dzieckiem Bednarczyków urodzonym w Radomicku była Łucja. Łucja jest też pierwszą spokrewnioną ze mną osobą, której akt urodzenia spisano w języku łacińskim.

Akt urodzenia Łucji Bednarczyk 1818 r. łacina
Z punktu widzenia genealogii najbardziej interesuje mnie postać syna Walentego ur. w 1812 r. w Smolnie. Walenty był dziadkiem mojego pradziadka Czesława Bednarczyka z Dłużyny. Nie sądzę aby Czesław pamiętał swojego przodka. Nie wykluczone jednak, że Walenty miał okazję być świadkiem narodzin wnuka. W 1889 roku skończyłby 77 lat. 

Smolno widziane współcześnie z lotu ptaka.

Podsumowując należy stwierdzić, że udało się udokumentować ponad wszelką wątpliwość, że początków rodu Bednarczyków należy szukać gdzieś w połowie XVIII wieku w leśnej osadzie Smolno, niedaleko Radomicka w woj.wielkopolskim. Pierwszymi historycznymi przodkami Bednarczyków byli Antoni ur. w 1780 oraz Regina z Kasprowiaków ur. w 1786 roku. Obecnie jestem na etapie odnalezienia aktu małżeństwa tych dwojga. Dzięki niemu spodziewam się poznać miejsca urodzenia oraz imiona rodziców pary młodej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz