Motto:

"Przeszłość jest sentymentalną podróżą, która w cudowny sposób może towarzyszyć teraźniejszości"
- Beata-

środa, 23 stycznia 2013

Nazwisko Chudzik a może Hudzik?

Wiela Chudzików żyje w Polsce? Trudno jednoznacznie określić. Oczywiście da się to zrobić tylko po co? Szkoda wysiłku, tym bardziej, że Polacy noszący nazwisko Chudzik lub Hudzik zamieszkują wiele regionów naszego kraju. Charakterystyczne jest to, że zamieszkują głównie tzw" ścianę wschodnią" /okolice Lublina , Zamościa/ oraz południowy wschód /całe Podkarpacie/. Stosunkowo niewielu Chudzików/Hudzików zamieszkuje Polskę centralną. Opanowali oni głównie okolice Łodzi i Sieradza. I właśnie tymi Chudzikami/Hudzikami będę się zajmował. W swoich poszukiwaniach natrafiłem również na ślady Chudzików na kresach wschodnich ale poza granicami Polski, na terenach dzisiejszej Ukrainy.

Co z tym "C"?

Otóż nie należy przywiązywać zbytniej wagi do występowania lub nie literki C w nazwisku CHUDZIK. Osoby noszące nazwisko Chudzik lub Hudzik mogą być ze sobą bardzo blisko spokrewnione, czasami nawet w lini prostej od ojca do dziadka. I takie przypadki są również w mojej rodzinie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ta tajemnicza sprawa jest tajemniczą tylko z pozoru. Wszystkiemu winien Wielki Brat Zaborca zza Buga - Rosja Carska. Brzmi groźnie, prawda? Trzeba jednak stwierdzić, że proboszczowie polskich parafii byli w XIX i na początku XX w urzędnikami obcego zaborczego mocarstwa. Podobnie jak przed zaborami prowadzili księgi parafialne w których skrzętnie, według określonego wzorca odnotowywali wszystkie  urodzenia, małżeństwa i zgony członków parafii. Zapiski prowadzili osobno dla każdego  roku. Na początku księgi były odnotowane akty narodzin, następnie akty zawarcia małżeństwa i na końcu akty zgonów. Przed 1863 rokiem a więc przed wybuchem Powstania Styczniowego księgi były prowadzone w języku polskim. Znakomicie ułatwia to dzisiaj odczytywanie aktów, tym którzy zakochali się w genealogii. Niestety po 1863 roku Rosja zmieniła ten obyczaj i daleko zaostrzyła politykę wobec Polaków. Mniej więcej od tego czasu wszystkie księgi parafialne prowadzono w języku rosyjskim. Trwało to praktycznie do odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na przestrzeni wielu lat  nazwisko Chudzik ewaluowało.  Najciekawsze jest jednak to, ze przeglądając akty urodzeń, ślubów oraz zgonów Chudzików nazwisko to nie zmieniało się w całym XIX w. Urzędnicy kościelni zapisywali nazwisko Chudzik przez X. /rosyjskie h/ Na końcu stawiali znak zmiękczający. Zdarzało się ze obok dodawali w nawiasie nazwisko pisane przez "Ch" w języku polskim. Dopiero w XX wieku możemy dostrzec, ze część członków rodziny nosi nazwisko pisane przez samo H. Tłumaczę to sobie błędami urzędników, którzy pisząc akty nie przykładali wagi do tego przez jakie H napisać CHUDZIK. Tak właśnie było w przypadku mojego pradziadka Marcina Chudzika. Mój dziadek a jego syn nosił już nazwisko Hudzik.

Akt urodzenia Józefy Chudzik1895 r