Motto:

"Przeszłość jest sentymentalną podróżą, która w cudowny sposób może towarzyszyć teraźniejszości"
- Beata-

sobota, 14 czerwca 2014

Krzyż Zasługi            Lubicie czytać rozporządzenia ministrów, ustawy, dekrety prezydentów, i inne podobne dokumenty? Odpowiedź znam aż za dobrze. Zwykle sięgamy po te periodyki tuż przed terminem złożenia zeznania podatkowego albo gdy podejrzewamy, że ktoś nas „skubie” ...Tym „ktosiem” zwykle jest pracodawca, dostawca usług telekomunikacyjnych lub urząd skarbowy :). Dzisiaj wszystkie akty prawne możemy czytać bez ograniczeń i w dodatku bez ponoszenia kosztów w Internecie.  Tylko po co komu ustawy i rozporządzenia sprzed II Wojny Światowej? Ano chociażby po to, aby móc na ich pożółkłych kartach odnaleźć ślady działalności naszych dziadków, babć i innych krewnych z odległej przeszłości.
            O Czesławie Bednarczyku z Dłużyny napisałem już sporo. Nie ulega wątpliwości, że działalność na rzecz społeczeństwa miał we krwi. Był powszechnie znany w powiecie leszczyńskim. Jako wieloletni sołtys Dłużyny, nie ograniczał się tylko do działania na rzecz tej wiejskiej społeczności. Działał w radach nadzorczych banków ludowych, rozwijał świadomość kulturalną, organizował teatry i czytelnie ludowe. To musiało spotkać się z odzewem władz II Rzeczpospolitej. I się spotkało. Zanim znalazłem na to dowód, przewertowałem dziesiątki stron pism, dzienników, lokalnych gazet, których nakłady wychodziły w latach 1925 – 1939. I oto wpadł mi w ręce „Nowy Kurier” – dziennik poświęcony sprawom politycznym i społecznym. Interesujący mnie numer pochodzi z 13 sierpnia 1937 roku. Na stronie 10 widnieje tytuł artykułu „Odznaczeni brązowym Krzyżem Zasługi”. Oto fragment:

...”Za zasługi na polu pracy społecznej i zawodowej odznaczeni zostali Brązowym Krzyżem zasługi po raz pierwszy następujący obywatele:
powiat leszczyński: Czesław Bednarczyk...Super! pomyślałem. To z pewnością mój Pradziadek. Jednak „z pewnością” robi różnicę. Teraz należało odnaleźć ten akt, zarządzenie lub dekret, którym nadano to odznaczenie Czesławowi Bednarczykowi. Okazało się, że było to Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów z 10 sierpnia 1937 roku o nadaniu Srebrnego i Brązowego Krzyża Zasługi. Zarządzenie podpisał ówczesny premier RP Sławoj Gładkowski. Można się z nim zapoznać w tym miejscu.

Brązowy Krzyż Zasługi z okresu II RP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz