piątek, 13 września 2013

Ślub i Wesele w Dłużynie

13 września 1947 roku w  Dłużynie odbył się ślub i wesele Ludwika Hudzika i Anny Bednarczyk. Sądząc po zdjęciu grupowym należy stwierdzić ze weselicho było jak trza!

Dłużyna 13 września 1947 r i wszystko jasne :)
Owe zdjęcie przedstawia dla mnie wielką wartość sentymentalną. Większość osób na nim nie ma już wśród nas. Warto jednak pokusić się o jego analizę. A więc do dzieła!

Na początek wziąłem pod lupę miejsce wykonania.  Goście stoją /niektórzy siedzą lub prawie leżą/ przy solidnej stodole, zbudowanej z ociosanych kamiennych bloków i czerwonej cegły. Co prawda nie widać jej dachu ale z pewnością była kryta dachówką.  Nie należy się dziwić dlaczego  zdjęcie zrobiono właśnie na tle stodoły a nie np. domu mieszkalnego albo sadu lub na tle ogrodu. Większość zdjęć weselnych jakie przeglądałem z tego okresu była wykonywana właśnie w takich okolicznościach. Pewnie nikogo wówczas to nie dziwiło. Właścicielem tej szacownej budowli był mój pradziadek Czesław Bednarczyk /1889 - 1980/. 


Na powyższym zdjęciu widzimy siedzącą od lewej moją praprababcię Anastazję Bednarczyk /1867 - 1958/. Z prawej strony siedzi jej syn a mój pradziadek Czesław Bednarczyk. /O moich pradziadkach z Dłużyny napiszę szerzej w którymś z kolejnych postów/ Pomiędzy nimi siedzi ksiądz proboszcz Kazimierz Urbanowski /1911 - 1997/ Ksiądz Kazimierz Urbanowski udzielił moim Dziadkom ślubu kościelnego. Przyjętym zwyczajem został zaproszony na uroczystość weselną. Ks. Urbanowski był wówczas proboszczem  w Dłużynie niespełna 2 lata. Posługę w tutejszej parafii pełnił do 1959 roku. Po śmierci został pochowany na cmentarzu w Przemęcie. Ks. Urbanowski blisko współpracował z ojcem Panny Młodej Czesławem Bednarczykiem, który był w tym czasie członkiem rady parafialnej a od grudnia 1947 roku sekretarzem Oddziału Parafialnego "Caritas" w Dłużynie. Ks. Urbanowski wspominał po latach jak to na przełomie lat 40/50 XX w, kiedy to zakładano masowo rolnicze spółdzielnie produkcyjne, na bramie gospodarstwa Czesława Bednarczyka ktoś wymalował słowo "KUŁAK" /za Konrad Bednarczyk "Nasz Dziadek"/






Na weselu nie brakowało dzieci. Najmłodszym uczestnikom uroczystości zapewniono najlepsze miejscówki przy pozowaniu do zdjęcia! Pierwszy z lewej to mój Chrzestny Janusz Gąd. Jest wyraźnie zainteresowany siedzącym obok kuzynem Stanisławem Bura.












Na zdjęciu grupowym z wesela Ludwika i Anny Hudzików widzimy również członków miejscowej orkiestry. Są skrzypce, akordeon oraz  duży bęben z napisem "JAZZ BAND".

Niektórzy z weselników raczą się jakimś trunkiem co tylko dowodzi, że byli w świetnych nastrojach i skorzy do zabawy:

Na zdrowie Młodej Parze !






Ciekawym zwyczajem było eksponowanie weselnego jadła. Na zdjęciu poniżej Pani Kucharka dziarsko trzyma półmisek ze swojską kiełbasą.








Najstarszymi osobami na weselu byli rodzice Anny Bednarczyk oraz mama Ludwika Chudzika - Stanisława. Od dwóch lat byłą wdową. Na zdjęciu widać jak siedzi obok szacownego, dobrze ubranego Pana. To Władysław Kędziora  - wuj Panny Młodej.

Z prawej Stanisława Chudzik

Kogo my tu jeszcze mamy? W 1947 roku młodą mężatką była siostra Ludwika Hudzika - Franciszka. Na weselu była wspólnie z mężem - Franciszkiem Nowaczykiem.

Franciszka i Stefan Nowaczyk

Z tym fragmentem zdjęcia mam sporo kłopotu. Nie wiem czyje dziecko trzyma Stefan. Liczę na to, że ktoś z rodziny pomoże rozwikłać mi tą zagadkę.


Wpis z dnia 14 września 2013 r. godz. 09.00: Zagadka się wyjaśniła. Owym Bobasem trzymanym  przez Stefana  jest pierworodny syn Nowaczyków - Marian. Bardzo dziękuję za pomoc :)





Franciszek Bednarczyk /brat Panny młodej/ z żoną








Na zdjęciu są też pozostali członkowie rodziny Hudzików. Oto poniżej brat Ludwika Józef Hudzik z pierwszą żoną Marianną.



Na ślubie moich Dziadków obecni byli oboje dzieci Stanisławy Chudzik: Feliks Zakręt i Andrzej Zakręt. Oboje byli już żonaci.






 Feliks Zakręt z żoną Marią












 Andrzej Zakręt z żoną Marianną







Dostrzegam również Dominika Hudzika, brata Ludwika z żoną Marią:


W tym miejscu krótka dygresja. Zastanawia mnie jak Babcia Stasia dźwignęła organizowanie ślubów swoim dzieciom w tak krótkim czasie. Mamy rok 1947. Na ślubie Ludwika i Anny bawią się pożenione już dzieci: Franciszka, Dominik, Józef, Andrzej, Feliks i wreszcie Ludwik. Mężatką była również Eleonora, choć nie ma rodziny Borowiaków na tym zdjęciu. Czyżby "wielcy nieobecni"? Wbrew pozorom życie Hudzików przebiegało w maratońskim tempie!


Z pewnością w Dłużynie goszczą w tym dniu również krewni Stanisławy Chudzik. Może przyjechał ktoś z Mielcuch albo Michałowa? Oczywiście że tak! Oto przyszli sąsiedzi Ludwika Hudzika: rodzina Grzegorków pochodząca z Mielcuch. W 1947 roku mieszkali już w Piotrowicach.







 Andrzej Grzegorek z żoną








 Wśród młodzieży obecnej na uroczystości nie zabrakło najmłodszego z Hudzików - Antoniego. Stoi z dala od starszego rodzeństwa, otoczony dziewczynami :)





 W środku 16 letni Antoni









Czekam na jakieś sugestie, może ktoś rozpozna na zdjęciu grupowym gromadkę dzieci?

Po ślubie moi Dziadkowie zamieszkali w Piotrowicach. Jednak nie długo się sobą cieszyli. 23 czerwca 1948 roku Ludwik Hudzik rozpoczął odbywanie zasadniczej służby wojskowej w Lublinie. Władza Ludowa robiła co mogła aby żołnierze odbywali służbę wojskową z dala od rodzinnych stron. Im dalej tym lepiej. Służył w 3 Brygadzie Korpusu Bezpieczeństwa im Ziemi Lubelskiej /JW 2165/.

 





 


Ludwik Hudzik w czasie służby wojskowej











Rozłąka z pewnością była dla nich dwojga bardzo bolesna. Tym bardziej, że moja Babcia wkrótce miała urodzić pierwsze dziecko. Maria - moja mama przyszła na świat w Dłużynie, miesiąc po wcieleniu Dziadka do wojska.



2 komentarze:

  1. Moja rodzina STĘPCZAK, jest skoligacona z rodz,Bednarczyków ( Maryanna była żoną Stanisława Ratajczaka, który z kolei był wnukiem Franciszki z domu . Stępczak.Kędziora też mieli żony ze Stępczaków, natomiast Borowiak jest nazwiskiem panieńskim mojej babci ale to są Borowiaki ze Starego Gostynia) Na pewno w drzewie Hudzików pojawia się nazwisko Stanek. Robiąc drzewko Stępczaków , te nazwiska pojawiają się w Dłużynie. Jan Stępczak

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za ciekawy komentarz. Zapraszam również na profil Hudzików na Facebooku:
    https://www.facebook.com/hudzikowie

    Paweł Lemanowicz

    OdpowiedzUsuń