wtorek, 21 kwietnia 2015

Praprapraprapradziadek Józef Chudzik

Pomyślałem, że warto by było usystematyzować wiedzę na temat najstarszych przodków Chudzików. Już dawno nie pisałem o protoplastach mojej rodziny Józefie Chudziku i jego żonie Jadwidze Krawczykowicz. Śpieszę więc naprawić ten błąd. 

Józef Chudzik urodził się ok. 1756 roku za panowania króla Polski Augusta III, najprawdopodobniej we wsi Dzierzązna na Ziemi Sieradzkiej. Był ostatnim Chudzikiem, który swoją młodość spędził w wolnej Rzeczypospolitej. Jego potomkowie przez ponad 100 kolejnych lat przychodzili na świat na ziemi zagarniętej przez zaborców. Właściwie można śmiało ogłosić, że wieś ta, leżąca dzisiaj w województwie lódzkim w powiecie sieradzkim w gminie Warta jest kolebką tej linii Chudzików, z której wywodził się mój dziadek Ludwik Hudzik. Pod koniec XVIII i na początku XIX w w całym powiecie sieradzkim żyło naprawdę wielu chłopów noszących to nazwisko. Należy z tego wnioskować, że wszyscy oni mieli kiedyś swojego wspólnego przodka. Byli więc ze sobą spokrewnieni. Nigdy nie pokusiłem sie aby dociekać, w którym miejscu i  czasie splatają się ze sobą poszczególne gałęzie Chudzików zamieszkujących wsie bezpośrednio graniczące z Dzierzązną. W wyniku tej bliżej nie określonej przynależności do jednej rodziny, wielokrotnie zdarzało mi się, zbaczać w swoich poszukiwaniach na niewłaściwe tory. Może i udałoby się to zrobić pod warunkiem, że dysponowałbym źródłami. Te niestety nie istnieją, bowiem obowiązek dokumentowania urodzeń, ślubów oraz zgonów pojawił się dopiero w 1807 roku i to za sprawą tzw. Kodeksu Napoleona oraz dekretu Fryderyka Augusta. Dlatego wolę skupiać się na faktach potwierdzonych dokumentami metrykalnymi. A one jednoznacznie wskazuja na Józefa z Dzierzązny jako pierwszego Chudzika, dzięki któremu powstała moja wielka rodzina.

Józef Chudzik poślubił ok. 1800 roku Jadwigę Krawczykowicz. Ślub odbył się prawdopodobnie w kościele we wsi Glinno.  Jadwiga urodziła się w 1872 roku w Dzierząźnie. Ustaliłem, że związek ten zaowocował czwórką dzieci:
  • Feliks ur. w 1802 roku zm. 1865 roku
  • Paweł ur. w 1810 roku zm. ?
  • Marianna ur. w 1811 roku zm. ?
  • Cecylia ur. ?
Niewykluczone, że dzieci  było więcej. Archiwa nie dysponują jednak metrykami urodzin w gminie Brodnia przed 1810 rokiem.

Tak się szcześliwie złożyło że najwięcej pewnych informacji mam na temat Feliksa, który okazał się być moim 4 x pradziadkiem. Poniżej zamieściłem napisany pięknym polskim językiem akt małżeństwa pomiędzy Feliksem Chudzikiem a Katarzyną Cieślak z 1823 roku. Zachęcam do jego rozczytania.

Fragment aktu małżeństwa Feliksa Chudzika z Katarzyną Cieślak 1823 r.
Józef Chudzik zmarł 2 listopada 1836 roku o godz. czwartej po południu. Był wówczas wdowcem. Śmierć Józefa Chudzika zglosili gospodarze ze wsi Dzierzązna: czterdziestoletni  Sebastian Przygoda, oraz czterdziestopięcioletni Maciej Pacek. Trochę zastanawia fakt, że nie uczynił tego nikt z dorosłych dzieci Józefa. Czyżby świadczyło to o tym, że osiemdziesięcioletni Józef umierał w samotności? Wydaje się, że do ostatnich swoich dni Józef był sprawny fizycznie. Przesądza o tym zapis w metryce zgononu, w której ksiądz określił zmarłego mianem wyrobnika /wyrobnikiem określano tego kto parał się róznymi pracami/.

Akt zgonu Józefa Chudzika 1836 r
Niewiele wiem, ponad to co już napisałem o Jadwidze Krawczykowicz. Przeanalizowałem dokładnie nazwiska występujące w parafiiach Glinno i Brodnia i stwierdzam, że na przestrzeni pierwszych 20 lat XIXw nazwisko Krawczykowicz tylko dwukrotnie przewinęło się przez wieś Dzierzązna. Nie natrafiłem na akt zgonu Jadwigi, choć wiadomo ze umarła przed 1836 rokiem. Jest o tym wyraźny zapis w akcie śmierci Józefa.

Następnym razem przedstawię garść informacji o dzieciach Józefa i Jadwigi Chudzików ale najwięcej uwagi poświęcę Feliksowi /1802-1865/. To w końcu mój prapraprapradziadek :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz