Strony

czwartek, 23 lutego 2023

Walka ze stonką ziemniaczaną.

 Niechłód, dnia 27 kwietnia 1955

 

Protokół nr V/1955

z VI sesji Gromadzkiej Rady Narodowej w Niechłodzie odbytej    w dniu 25 kwietnia br. w świetlicy PGRowskiej w Niechłodzie. 


 Porządek dzienny: 

1.[...]

2. [...]

3. Akcja przeciwstonkowa

4.[...]

 

Dyskusja:

Kierownik Państwowego Gospodarstwa Rolnego ob. Jagodziński Franciszek mówi o trudnościach jakie mogą wyniknąć w czasie poszukiwania stonki z uwagi na to, że wszystkie prace w polu w roku bieżącym są bardzo opóźnione. Prosi, aby Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej poczyniło starania celem otrzymania ekip do poszukiwania stonki z miasta dla PGRu.

Radny Obywatel Chudzik Józef - przewodniczący spółdzielni produkcyjnej w Piotrowicach popiera wnioski swego przedmówcy. Oznajmia, że wieś Piotrowice posiada magazyn na przechowywanie proszków przeciw stonce, lecz zapytuje się skąd będzie dostarczana aparatura, ponieważ GOM Trzebiny przygotowuje już aparaty. Wnosi aby dostarczyć do wioski jak najwięcej aparatów plecakowych.  Członek Komisji Rolnej ob. Drobniak Walenty z Piotrowic zapytuje się czy aparatura ciężka będzie dostarczana z powiatu, czy też będzie się znajdowała na poszczególnych wsiach.  Sprawę wyjaśnił Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej, że aparatura ciężka będzie się znajdowała w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. Ob. Drobniak Walenty zapytuje się również czy do tego będzie specjalnie zaangażowany człowiek, czy też nie. Odpowiedzi udzielił Przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej wyjaśniając, że do opylania jest drużyna techniczna. 

Radny ob. Matuszczak Franciszek - pełnomocnik wsi Zbarzewo prosi o wyjaśnienie: jeżeli osoba chora przedstawia zaświadczenie lekarskie celem zwolnienia jej od poszukiwania stonki, przez kogo to zaświadczenie musi być wystawione, czy przez lekarza rejonowego, czy też przez powiatowego? Sprawę powyższą wyjaśnił przewodniczący Gromadzkiej Rady Narodowej ob. Drobniak Stanisław, że zaświadczenie takie musi być wystawione przez komisję lekarską.

Obywatel Drobniak Walenty z Piotrowic zapytuje się czy do poszukiwania stonki są zobowiązane również osoby posiadające na utrzymaniu małe dzieci. Radny ob. Matuszczak objaśnia, że we wsi  Zbarzewo aktyw typując osoby do poszukiwania kierował się tym, że jeżeli ktoś ma małe dzieci i nie ma starszej osoby w domu, to matka tych dzieci nie będzie wytypowana do poszukiwania. Zwolniono również starców od 60 lat wzwyż...[...]

 

Fragment Protokołu sesji GRN w Niechłodzie odbytej  25.04.1955 

 

czwartek, 16 lutego 2023

Zebranie wiejskie w Piotrowicach 19.07.1956

 

Fragment protokołu z zebrania wiejskiego we wsi Piotrowice 19.07.1956 r.

P R O T O K Ó Ł

z zebrania wiejskiego w Piotrowicach w dniu 19.07.1956 r.


Na zebraniu obecnych było 10

Zebranie zagaił Prezes Z.S.Ch* Obywatel Grzegorek Andrzej. Zawiadomił on wszystkich obecnych  o tym, że uroczystość święta odrodzenia zostanie uczczona w dniu 21.07 br. W świetlicy PGR w Niechłodzie odbędzie się uroczysta sesja, a po sesji zebranie, na które wszystkich serdecznie zaprasza. Początek o godz. 18 tej. 

Następnie obecni na zebraniu podjęli zobowiązanie, ze chłopi indywidualni wsi Piotrowice podejmują współzawodnictwo z chłopami indywidualnymi wsi Trzebiny w terminowym zbiorze zbóż. 

Prezes Z.S.Cha powiadomił wszystkich obywateli na zebraniu, że w dniu 21 lipca br. od godz. 08.00 odbędzie się III lustracja ogólna stonki ziemniaczanej. Następnie pełnomocnik wsi podał do wiadomości, ze od dnia 21 lipca br od godz. 12.00 należy wywiesić flagi - do dnia 23 lipca br do godz. 12.00


                                              PREZES Z.S.Ch

                                                  Grzegorek   


      *Z.S.Ch - Związek Samopomocy Chłopskiej


środa, 15 lutego 2023

Testament Bartłomieja. Dłużyna 22 grudnia 1837 r.


Fragmenty drzewa genealogicznego przodków Marianny Bednarczyk z Kędziorów - żony Czesława Bednarczyka

Fragment drzewa genealogicznego potomków Bartłomieja Jędrzychowskiego z Dłużyny


Opowiem Wam dzisiaj o pewnym spotkaniu w zimowy wieczór 22 grudnia 1837 roku. Rzecz działa się w Dłużynie w domu pod numerem 488 (numer domu celowo zmieniłem), który za 75 lat stanie sięwłasnością Czesława Bednarczyka i Marii z Kędziorów. Póki co Czesława i Marii nie ma jeszcze na świecie więc nie będziemy się nimi teraz zajmować. Bardziej powinno nas zainteresować kim byli owi uczestnicy tego spotkania. Byli najbliższą rodziną leżącego w łóżku mężczyzny – Bartłomieja Jędrzychowskiego znanego wszystkim w Dłużynie gospodarza. Mężczyzna dobiegał osiemdziesiątki. Schorowany i zmęczony długim życiem Bartłomiej Jędrzychowski polecił wezwać sędziego Sądu Ziemsko-Miejskiego z Kościanie aby w jego obecności i w majestacie prawa podyktować mu ostatnią swoją wolę – testament. Tej smutnej urzędowej ceremonii przysłuchiwali się uważnie: żona Bartłomieja Ewa, najstarszy syn Stanisław, młodszy syn Walenty, oraz córki z mężami: Maria Sterna, Franciszka Krawiec i Brygida Stępczak. Bartłomiej Jędrzychowski z trudem poprawił poduszkę na której spoczywała jego stara głowa i rozpoczął przemowę. Mówił półgłosem, cedząc słowa, jednak na tyle wolno, że wszyscy mogli go wyraźnie słyszeć. 

Sędzia Sądu Ziemsko-Miejskiego z Kościana wielmożny Michał Mąkowski zamoczył pióro w kałamarzu i zaczął pisać:   

                                                          *****************     

Na prośbę Bartłomieja Jędrzychowskiego gospodarza tutejszego stawiłem się tu z polecania Sądu Ziemsko Miejskiego Kościańskiego w celu przyjęcia woli ostatecznej wspomnianego Jędrzychowskiego dziś tu w mieszkaniu jego. Zastałem go w izbie swojej w łóżku leżącego i schorzałego jednak w posiadaniu zdrowych zmysłów zostającego, o czym przez rozmowę z nim rozpoczętą dokładnie się przekonałem.  Wspomniany Bartłomiej Jędrzychowski Sędziemu podpisanemu [przyp: temu kto spisuje testament] osobiście znany, [….] do działań urzędowych zdolny oświadcza na sam przód na zapytanie, iż rzeczywiście jest wolą jego majątkiem swoim na przypadek śmierci rozporządzić […] i że w tej mierze mu na przeszkodzie nic nie zostaje. 

Testator [przyp: autor testamentu] oświadcza, tedy wolę moją ostateczną w sposób następujący: Ze żoną moją żyjącą Ewą Jędrzychowską wstąpiłem przed lat 50 w związek małżeński i żyjąc z nią we wspólnym majątku spłodziłem z nią następujące dzieci pięcioro żyjących, pełnoletnich:

1. Walentego

2. Stanisława

3. Mariannę zamężną Sterna

4. Franciszkę zamężną Krawiec

5. Brygidę zamężną Stępczak

Majątek mój składa się z różnych sprzętów domowych […] porządków gospodarczych, inwentarzy w gospodarstwie tutaj pod liczbą 488 położonego, za czasów staropolskich przeze mnie od […] tutejszego nabytego, do którego oprócz budynków gospodarskich następujące grunta należą:

- sadek przy pomieszkaniu [przyp: przy domu]

- rola przy […] tutejszej

- rola z […] pod sokołowskim [przyp: od nazwyu wsi Sokołowo] borem

- ogród pod Charbielinem

- łąka na Kamionkach

- łąka na Wielkim Błocie

- rola piaszczysta na tąż łące

- sośnina pod błotem

Pieniędzy gotowych nie mam żadnych. Winienem zaś następujące sumy:

1. Łucji żonie włodarza Jana 600 zł

2. Wawrzynowi gościnnemu 144 zł

3. Leśniczemu […] 45 zł

4. Klemensowi handlarzowi 74 zł

Do majątku mego poprzedniego wyznaczam dzieci moje […] i żonę moją Ewę Jędrzychowską i podzielam pomiędzy nich majątek mój w sposób następujący:

I. Synowi mojemu Stanisławowi przeznaczam na własność budynki moje gospodarcze i do tego należący sadek, z gruntów zaś połowy następujące:

1. Z roli przy wsi połowę w stronę Rygalskiego

2. Z roli pod borem sokołowskim połowę

3. Z ogrodu pod Charbielinem połowę w strony Księżej Łąki

4. Z ogrodu przy wsi połowę w stronę Rybarczyka

5. Z łąki w kamionkach połowę od strony Rygalskiego

6. Z łąki na wielkim błocie połowę od strony Księżej Łąki

7. Z roli piaszczystej za tą łąką w Charbielińskiej granicy połowę

8. Z sośniny pod błotem połowę od granicy charbielińskiej

Oprócz tego przeznaczam Stanisławowi synowi mojemu wszystkie moje ruchomości domowe […]

II. Synowi mojemu drugiemu Walentemu przeznaczam na własność jego nieograniczoną drugą połowę gruntów do gospodarstwa mojego należących:

1. Z roli przy wsi połowę od strony Sternowej

2. Z roli z boru pod sokołowskim borem połowę od strony […]

3. Z ogrodu pod Charbielinem połowę

III. Córce mojej Marianne zam. Sterna przeznaczam sukcesyję […] sto złotych polskich czyli talarów szesnaście i srebrnych groszy dwadzieścia.

IV. Córce mojej Franciszce zam. Krawiec przeznaczam sukcesyję […] sto złotych polskich czyli talarów szesnaście i srebrnych groszy dwadzieścia.

V. Córce mojej Brygidzie zam. Stępczak przeznaczam sukcesyję […] sto złotych polskich czyli talarów szesnaście i srebrnych groszy dwadzieścia.

VI. Luba żonie mojej Ewie scheda […]z majątku mego prawnie się należy, postanawiam iż zamiast schedy tej żona miała  pomieszkiwanie, żywność wszelaką, wygodę i przyodziewek bezpłatny do śmierci u syna mego Stanisława mieć ma.

Zobowiązuję synów moich aby własnym kosztem żonę moją w czasie swoim pochować.

Względem długów moich zobowiązuję synów moich Stanisława i Walentego, braci Jędrzychowskich ażeby takowe każdy w połowie rzetelnie spłacili.

Taka jest moja wola ostateczna, która ma we wszystkim dopełniona być musi […]

Fragment testamentu Bartłomieja Jędrzychowskiego Dłużyna 1837 r.